poniedziałek, 8 lutego 2016

Idealna w smaku pizza na spodzie razowym orkiszowo-żytnim

   
Fot. Hania - 1000 pomysłów na...
Od czasu, gdy po zasmakowaniu w cieście razowym na pizzę (po wizycie we Wrocławiu) stworzyłam swój własny, idealny przepis na ciasto, włoski placek gości u nas częściej. Po rozmrożeniu i lekkim podpieczeniu na górze lądują dowolne składniki i obiad lub wcześniejsza kolacja gotowe są w jakieś 30 minut! Zapraszam na włoską ucztę w tysiącpomysłowym stylu ;)
   To ciasto powstało metodą prób i błędów, obserwacją różnych przepisów w sieci oraz smakowania pizzy profesjonalnej, podawanej w dobrym lokalu (pizzerie masówki, których w Polsce pełno to zdecydowanie nie te miejsca). Początkowo miało być owsiane, bo przez jakiś czas zrezygnowaliśmy z jedzenia innego rodzaju mąki, ale nijak nie chciało wyjść. Albo zbytnio się kleiło (to trochę jak robić ciasto z samej tylko mąki ziemniaczanej), albo po upieczeniu było mało jadalne, choć nie do wyrzucenia oczywiście. 
   Z podanych w poniższym przepisie proporcji wyjdą Wam 3 krążki o średnicy mniej więcej 30 cm każdy. Jeden zawsze wykorzystuję, a dwa pozostałe lądują w zamrażalniku i czekają na kolejną okazję.

CIASTO RAZOWE ORKISZOWO-ŻYTNIE NA PIZZĘ
  • 3,5 szklanki mąki (mieszana żytnia razowa i orkiszowa, z małą przewagą orkiszowej),
  • 2 jajka M/L,
  • ok. 0,5 szklanki ciepłej wody,
  • 30 g świeżych drożdży,
  • 3 łyżeczki cukru,
  • 2 szczypty soli,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek.
  1. Pokruszone drożdże, cukier i ciepłą wodę wrzucamy do dość dużej miski, mieszamy drewnianą łyżką i zostawiamy na ok. 15-20 min w ciepłym miejscu.
  2. Do pracujących drożdży dodajemy pozostałe składniki: mąkę, jajka, oliwę i 2 szczypty soli.
  3. Zagniatamy szybko na ciasto.
  4. Dzielimy na 3 porcje. Jedną rozwałkowujemy, podsypując w razie potrzeby niewielką ilością mąki, pozostałe czekają na swoją kolej w misce pod czystą ściereczką.
  5. Kulkę rozwałkowujemy kierując się od środka do zewnątrz, na krążek o średnicy mniej więcej 30 cm. Nigdy nie wychodzi mi ładne kółko, ale to nie ma takiego znaczenia, ponieważ blacha, na której piekę jest prostokątem, więc i tak muszę ciasto zawijać. 
  6. Jeśli chcecie ciasto mrozić należy przygotować to zaraz po rozwałkowaniu, żeby nie zdążyło więcej urosnąć. Jeśli wykorzystacie od razu - teraz rozgrzejcie piekarnik do 200 stopni Celsjusza.
  7. Mrożenie: rozwałkowane ciasto kładziemy na arkuszu papieru do pieczenia, który jest większy od krążka o około 2 cm z każdej strony. Zwijamy ciasto w rulonik, tak by nie było zbyt ciasno, ani zbyt luźno. Pierwszym elementem rulonika od środka musi być kawałek papieru, dopiero później ciasto - opiera się ono na papierze i dzięki temu nie klei do siebie. Tak przygotowany rulonik owijamy szczelnie folią spożywczą ze wszystkich stron i zalepiamy - używam do tego małych etykiet, na których piszę datę produkcji. Jest to ważne, bo ciasto może leżeć w zamrażalniku około 4 tygodnie. Natychmiast wkładamy do zamrażalnika lub podczas wałkowania kolejnych krążków przechowujemy w lodówce na najniższej półce.
  8. Pieczenie: Świeże lub rozmrożone ciasto nakłuwamy widelcem raz przy razie. Jeśli piekarnik był już rozgrzany, zmniejszamy temperaturę do 150 stopni i podpiekamy samo ciasto ok. 10 min. W tym czasie przygotowujemy dowolne składniki na wierzch. Ciasto najczęściej smaruję domowym keczupem  lub domowym pesto z dowolnej zieleniny. Na wierzch trafiają różne przysmaki, które akurat mam pod ręką i w lodówce. Sprawdźcie poniżej kilka naszych smaków.
    Fot. Hania - 1000 pomysłów na...
    Składniki 1: własne suszone pomidory ze spiżarni, grillowany bakłażan, jajko na twardo, na wierzchu paseczki koziego sera.
    Fot. Hania - 1000 pomysłów na...
    Składniki 2: kiełbasa jałowcowa, oliwki czarne, jabłuszka kaparowe, mozzarella, bazylia, oregano.
    Fot. Hania - 1000 pomysłów na...

    Składniki 3: kiełbasa jałowcowa, świeże pomidory, zielone oliwki, zielona papryka, ser owczy
    Fot. Hania - 1000 pomysłów na...
    Składniki 4 (przed zapieczeniem): pesto z zieleniny, pierś kurczaka marynowana i pieczona w domu, pieczarki, czerwona cebula lub szalotka 
    Fot. Hania - 1000 pomysłów na...
    Składniki 4 (po zapieczeniu): ser owczy, czarne oliwki
    Fot. Hania - 1000 pomysłów na...

    j. w. (4)
    Fot. Hania - 1000 pomysłów na...

    Składniki 5: mięso mielone wieprzowo-wołowe, marynowana domowa papryka, czarne oliwki, na to był jeszcze ser

    Fot. Hania - 1000 pomysłów na...

    Składniki jak w 2 + gotowy sos jalapeno (z dobrym składem) dla dodania pikantności i koloru ;)
   Bywają też kabanosy z kurczaka bez zbędnych dodatków, czasami domowy sos jogurtowo-czosnkowy, ale to raczej jako dodatek obok talerza, może być też ryba z puszki np. tuńczyk, łosoś. W zależności od humoru i potrzeby (bardziej wypasiona wersja jest na obiad, trochę lżejsza na wczesną kolację) dodajemy trochę groszku lub fasolki z puszki. Zawsze warto dodać oliwki, które nadają niepowtarzalnego smaku. Fajnie smakuje też z dodatkiem własnej papryki konserwowej pokrojonej w paseczki i cebulki pokrojonej w piórka. Właściwie, czego się nie doda będzie pysznie, bo samo ciasto już jest niewiarygodnie smaczne, dlatego czasami podpiekamy je samo, wykorzystując jako paluszki (raczej paseczki) chlebowe, które można też owinąć cieniutką szynką długodojrzewającą, która nie ma tłuszczu. Polecam znaleźć swoje smaki, jednak odradzam te bardzo mokre składniki, jak na przykład ogórki kiszone, które rozmoczą ciasto i nie będą atrakcyjne.

Pozdrawiam serdecznie! :) Hania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj! Cieszy mnie, że chcesz się tu wypowiedzieć. Pamiętaj proszę o zachowaniu zgodnym z netykietą i poprawnością języka, w którym piszesz. Blog jest moderowany, a wszystkie niezgodne z zasadami komentarze zostaną usunięte. Dziękuję i zapraszam ponownie!